Öğretim Planı


1. DÖNEM  (1.SINIF / 1.YARIYIL)

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

MAT103 Analiz I
Analysis I
Analysis I
 

3


2
 

6
PHY101 Mekaniğin Temelleri
Fundamentals of Mechanics
Grundlagen der Mechanik
 

3


1


1


6
ETE101 Sayısal Tasarım
Digital Design
Digitaldesign
 

2


1


1


6
ETE103 Bilgisayar Bilimine ve Programlamaya Giriş
Introduction to Computer Science and Programming
Einführung in die Informatik und Programmierung
 

2
 

2


6
ETE091 Elektrik-Elektronik Mühendisliğine Giriş
Introduction to Electrical and Electronics Engineering
Einführung in die Elektrotechnik
 

2
   

2
DEU121 Teknik Almanca I
Technical German I
Technisches Deutsch I
 

2
   

2
ENG101 İngilizce I
English I
Englisch I
 

3
   

2
Toplam 17 6 2 30




2. DÖNEM  (1.SINIF / 2.YARIYIL)

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

MAT108 Analiz II
Analysis II
Analysis II
 

3


2
 

6
PHY102 Elektrik ve Manyetizma
Electricity and Magnetism
Elektrizität und Magnetismus
 

3


1


1


6
MAT106 Lineer Cebir
Linear Algebra
Lineare Algebra
 

2


2


1


6
SDII Seçmeli Ders Alanı II
Elective Pool II
Wahlbereich II
       

6
ETE092 Bilimsel Çalışma Yöntemleri
Scientific Work
Wissenschaftliches Arbeiten
 

2
   

2
DEU122 Teknik Almanca II
Technical German II
Technisches Deutsch II
 

2
   

2
ENG102 İngilizce II
English II
Englisch II
 

3
   

2
Toplam 15 5 2 30




3. DÖNEM  (2.SINIF / 1.YARIYIL)

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

MAT201 Diferansiyel Denklemler
Differential Equations
Differentialgleichungen
 

2


1


1


6
ETE201 Elektrik Devreleri I
Electrical Circuits I
Elektrische Netzwerke I
 

3


2
 

6
PHY103 Modern Fizik
Modern Physics
Moderne Physik
 

3


1


1


6
ETE207 Malzeme Teknolojisi
Material Science
Werkstofftechnik
 

3


2
 

6
ETE299 Temel Staj
Basic Internship
Grundpraktikum
       

2
TUR001 Türkçe I
Turkish I
Türkisch I
 

2
   

2
ENG201 İngilizce III
English III
Englisch III
 

3
   

2
Toplam 16 6 2 30




4. DÖNEM  (2.SINIF / 2.YARIYIL)

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

MAT204 Veri Analizinin İstatistiksel Yöntemleri
Statistical Methods of Data Analysis
Statistische Methoden der Datenanalyse
 

2


2


1


6
ETE202 Elektrik Devreleri II
Electrical Circuits II
Elektrische Netzwerke II
 

3


2
 

6
ETE208 Ölçüm Teknikleri
Measurement Techniques
Messtechnik
 

2


1


2


6
ETE292 Proje Yönetimi
Project Management
Projektmanagement
 

1


1
 

2
TUR002 Türkçe II
Turkish II
Türkisch II
 

2
   

2
ENG202 İngilizce IV
English IV
Englisch IV
 

3
   

2
ÜSD000 Üniversite Seçmeli Ders Havuzu
University Elective Pool
Studium Generale
       

6
Toplam 13 6 3 30




5. DÖNEM  (3.SINIF / 1.YARIYIL)

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

ETE321 Elektromanyetik Alanlar
Electromagnetic Fields
Elektromagnetische Felder
PHY102

3


1
 

6
ETE303 Sinyaller ve Sistemler
Signals and Systems
Signale und Systeme
 

3


1


1


6
ETE311 Elektronik I: Yarı İletken Elemanlar
Electronics I: Semiconductor components
Elektronik I: Halbleiterbauelemente
ETE201

2


2


1


6
ETE331 Elektrik Makineleri I
Electrical Machines I
Elektrische Maschinen I
 

3


1


1


6
SDV Seçmeli Ders Alanı V
Elective Pool V
Wahlbereich V
       

6
Toplam 11 5 3 30




6. DÖNEM  (3.SINIF / 2.YARIYIL)

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

ETE304 Kontrol Mühendisliğinin Temelleri
Fundamentals of Control Engineering
Grundlagen der Regelungstechnik
 

3


1


1


6
ETE372 Telekomünikasyon
Telecommunications
Nachrichtentechnik
 

3


2
 

6
ETE312 Elektronik II: Devre Teknolojisi
Electronics II: Circuit Technology
Elektronik II: Schaltungstechnik
 

2


2


1


6
SDM Seçmeli Ders Alanı M
Elective Pool M
Wahlbereich M
       

6
SDVI Seçmeli Ders Alanı VI
Elective Pool VI
Wahlbereich VI
       

6
Toplam 8 5 2 30




7. DÖNEM  (4.SINIF / 1.YARIYIL)

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

ETE499 Mesleki Alan Stajı
Specialized Internship
Fachpraktikum
       

6
ISG001 İş Sağlığı ve Güvenliği I
Occupational Health and Safety I
Arbeitsgesundheit und -sicherheit I
 

2
   

2
AIT001 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I
Ataturk’s Principles and History of Turkish Revolution I
Atatürks Grundsätze und Revolutionsgeschichte I
 

2
   

2
ENG301 İleri İngilizce I
Advanced English I

Fortgeschrittenes Englisch I
 

3
   

2
SDP Seçmeli Alan - Proje
Wahlbereich - Projekt
Elective Courses - Project
       

6
SDVII Seçmeli Ders Alanı VII
Elective Pool VII
Wahlbereich VII
       

12
Toplam 6 0 0 30




8. DÖNEM  (4.SINIF / 2.YARIYIL)

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

ETE492 Lisans Bitirme Çalışması
Bachelor Thesis
Bachelorarbeit
       

12
ISG002 İş Sağlığı ve Güvenliği II
Occupational Health and Safety II
Arbeitsgesundheit und -sicherheit II
 

2
   

2
AIT002 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II
Ataturk’s Principles and History of Turkish Revolution II
Atatürks Grundsätze und Revolutionsgeschichte II
 

2
   

2
ENG302 İleri İngilizce II
Advanced English II

Fortgeschrittenes Englisch II
 

3
   

2
SDVIII Seçmeli Ders Alanı VIII
Elective Pool VIII
Wahlbereich VIII
       

12
Toplam 6 0 0 30




Seçmeli Ders Alanı II

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

ETE104 Mikroişlemciler
Microprocessors
Mikroprozessortechnik
ETE101

3


1


1


6
INF102 Nesnel Programlama
Object Oriented Programming
Objektorientierte Programmierung
ETE103

2
 

2


6




Seçmeli Ders Alanı V, VI

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

ETE434 Elektrik Enerjisi Kaynakları
Electrical Energy Supply
Elektrische Energieversorgung
 

3


1


1


6
ETE441 FPGA Programlama
FPGA Programming
FPGA-Programmierung
 

3


1


1


6
ETE442 Gömülü Sistemler
Embedded Systems
Eingebettete Systeme
 

2


2


1


6
ETE478 Elektroakustik
Elektroacoustics
Elektroakustik
 

2


1


2


6
ETE393 Elektroteknik: Seçilmiş Konular I
Selected Topics from Electrotechnics I
Ausgewählte Themen der Elektrotechnik I
 

2
 

2


6
ETE394 Elektroteknik: Seçilmiş Konular II
Selected Topics from Electrotechnics II
Ausgewählte Themen der Elektrotechnik II
 

2
 

2


6
INF502 Makine Öğrenmesi
Machine Learning
Maschinelles Lernen
 
2
 
2

6
INF503 Yapay Sinir Ağları
Neural Networks
Neuronale Netze
 
2
 
2

6
INF510 Bilişim Sistemleri Güvenliği
IT Security

IT Sicherheit
 
2
 
2

6

INF518
Bilgisayar Görmesinin Temelleri
Foundations of Computer Vision
Grundlagen der Computer Vision
 
2
 
2

6
INF523 İnsan-Makine İletişimi
Human-Machine Interaction

Mensch-Maschine Kommunikation
 
2
 
2

6
INF556 Yapay Zekâ
Artificial Intelligence

Künstliche Intelligenz
 
2
 
2

6
INF202 Yazılım Mühendisliği
Software Engineering
Software Engineering
 
1
 
3

6
MEC002 Uygulamalı Kontrol Mühendisliği
Applied Control Engineering
Angewandte Steuerungstechnik
 
1

1

3

6
MEC308 Endüstriyel Robotik I
Industrial Robotics I
Industrielle Robotik I
 
3

1

1

6
MEC313 Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi
Industrial Automation Technology
Industrielle Automatisierungstechnik
 
3

1

1

6



Seçmeli Ders Alanı M
 

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

MAT302 Numerik Matematik
Numerical Mathematics
Numerische Mathematik
 

3


1


1


6
MAT392 Kompleks Analiz
Complex Analysis
Komplexe Analysis
 

3


1


1


6



Seçmeli Alan - Proje
 

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS



ETE491
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Projesi Electrical and Electronics Engineering Project Elektrotechnisches Projekt  

1
 

4


6


MEC319
Mekatronik Projesi Mechatronics Project Mechatronisches Projekt ETE292

1
 

4


6


INF303
Yazılım Mühendisliği Projesi Software Engineering Project Software Engineering Projekt INF102

1
 

3


6




Seçmeli Ders Alanı VII, VIII

KOD

AD

ÖN KOŞUL

T

U

L

AKTS

ETE411 Yüksek Frekans Tekniği
High Frequency Technique
Hochfrequenzelektronik
 

3


2
 

6
ETE412 Optik Haberleşme Tekniği
Optical Communication Technology
Optische Kommunikationstechnik
 

2


2


1


2
ETE415 Elektronik Laboratuvarı
Electronics Laboratory
Elektroniklabor
 

2
 

2


6
ETE433 Elektrik Makineleri II
Electrical Machines II
Elektrische Maschinen II
ETE331

3


1


1


6
ETE434 Elektrik Enerjisi Kaynakları
Electrical Energy Supply
Elektrische Energieversorgung
 

3


1


1


6
ETE439 Güç Elektroniği
Power Electronics
Leistungselektronik
 

2


2


1


6
ETE441 FPGA Programlama
FPGA Programming
FPGA-Programmierung
 
3

1

1

6
ETE442 Gömülü Sistemler
Embedded Systems
Eingebettete Systeme
 
2

2

1

6
ETE447 Analog Tümdevreler
Analog Integrated Circuits

Analoge integrierte Schaltungen
 
3

1

1

6
ETE448 VLSI Tasarımına Giriş
Introduction to the VLSI Design
Einführung in die VLSI Design
 
3

1

1

6
ETE451 Doğrusal Olmayan Kontrol Sistemleri
Nonlinear Control Systems
Nichtlineare Regelsysteme
 
3

1

1

6
ETE454 Ayrık Zamanlı Kontrol Sistemleri
Discrete-Time Control Systems
Zeitdiskrete Regelsysteme
 
3

1

1

6
ETE456 Sistem Tanımlama ve Akıllı Kontrol
System Identification and Intelligent Control
Systemidentifikation und Intelligente Regelung
ETE304
2

1

2

6
ETE471 Haberleşme Ağları
Communication Networks
Kommunikationsnetze
 
3

1

1

6
ETE473 Sayısal Haberleşme Sistemleri
Digital Communication Systems
Digitale Nachrichtenübertragung
 
2

2

1

6
ETE474 Sayısal Görüntü İşleme
Digital Image Processing
Digitale Bildverarbeitung
 
2

1

2

6
ETE475 Sayısal Sinyal İşleme
Digital Signal Processing
Digitale Signalverarbeitung
 
2

1

2

6
ETE476 Bilgi Kuramı
Information Theory
Informationstheorie
 
3

2
 
6
ETE478 Elektroakustik
Electroacoustics
Elektroakustik
 
2

1

2

6
ETE481 Aydınlatma Teknolojisi
Illumination Technology
Beleuchtungstechnik
 
3

1

1

6
ETE482 Yüksek Gerilim Tekniği
High Voltage Technology
Hochspannungstechnik
 
3

1

1

6
ETE484 Güç Dağıtım Sistemleri
Power Distribution System
Energieverteilungssysteme
 
3

1

1

6
ETE493 Elektroteknik: Seçilmiş Konular III
Selected Topics from Electrotechnics III
Ausgewählte Themen der Elektrotechnik III
 
2
 
2

6
ETE494 Elektroteknik: Seçilmiş Konular IV
Selected Topics from Electrotechnics IV
Ausgewählte Themen der Elektrotechnik IV
 
2
 
2

6
INF501 Akıllı Sistemler
Intelligent Systems
Intelligente Systeme
 
2
 
2

6
INF502 Makine Öğrenmesi
Machine Learning
Maschinelles Lernen
 
2
 
2

6
INF503 Yapay Sinir Ağları
Neural Networks
Neuronale Netze
 
2
 
2

6
INF510 Bilişim Sistemleri Güvenliği
IT Security

IT Sicherheit
 
2
 
2

6
INF518 Bilgisayar Görmesinin Temelleri
Foundations of Computer Vision
Grundlagen der Computer Vision
 
2
 
2

6
INF523 İnsan-Makine İletişimi
Human-Machine Interaction

Mensch-Maschine Kommunikation
 
2
 
2

6
INF556 Yapay Zekâ
Artificial Intelligence

Künstliche Intelligenz
 
2
 
2

6
INF557 Derin Öğrenme
Deep Learning
Deep Learning
 
2
 
2

6
MEC308 Endüstriyel Robotik I
Industrial Robotics I
Industrielle Robotik I
 
3

1

1

6
MEC321 Görüntü Tabanlı Otomasyon I
Image Guided Automatization I
Bildgestützte Automatisierung I
 
3

1

1

6
MEC324 Görüntü Tabanlı Otomasyon II
Image Guided Automatization II
Bildgestützte Automatisierung II
 
3

1

1

6
MEC421 Endüstriyel Robotik II
Industrial Robotics II
Industrielle Robotik II
MEC308
2

1

2

6





















1. Semester (1. Dönem)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
MAT103  Analysis I (Analiz I) 3 2   6  
PHY101 Physik: Grundlagen der Mechanik (Fizik: Mekaniğin Temelleri) 3 1 1 6  
ETE101 Digitaldesign (Sayısal Tasarım) 2 1 1 6  
ETE103 Einführung in die Informatik und Programmierung (Bilgisayar Bilimine ve Programlamaya Giriş) 2   2 6  
ETE091 Einführung in die Elektrotechnik (Elektrik-Elektronik Mühendisliğe Giriş) 2     2  
DEU121 Technisches Deutsch I (Teknik Almanca I) 2     2  
ENG101 Englisch I (İngilizce I) 3     2  
Summe 17 6 4 30  
26 SWS  

 

2. Semester (2. Dönem)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
MAT108 Analysis II (Analiz II) 3 2   6  
PHY102 Elektrizität und Magnetismus (Elektrik ve Manyetizma) 3 1 1 6  
MAT106 Lineare Algebra (Lineer Cebir) 2 2 1 6  
ETE092 Wissenschaftliches Arbeiten (Bilimsel Çalışma Yöntemleri) 2     2  
DEU122 Technisches Deutsch II (Teknik Almanca II) 2     2  
ENG102 Englisch II (İngilizce II) 3     2  
SDII Wahlbereich II  (Seçmeli Ders Alanı II)       6  
Summe 15 5 2 30  
22 SWS  

 

3. Semester (3. Dönem)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
MAT201 Differentialgleichungen (Diferansiyel Denklemler)  2 2 1 6  
ETE201 Elektrische Netzwerke I (Elektrik Devreleri I) 3 2   6  
PHY103 Moderne Physik (Modern Fizik) 3 1 1 6  
ETE207 Werkstofftechnik (Malzeme Bilimi) 3 1   6  
ETE299  Grundpraktikum (Temel Staj)       2  
TUR001 Türkisch I (Türkçe I) 2     2  
ENG201 Englisch III (İngilizce III) 3     2  
Summe 16 6 2 30  
24 SWS  

 

4. Semester (4. Dönem)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
MAT204 Statistische Methoden der Datenanalyse (Veri Analizinin İstatistiksel Yöntemleri) 2 2 1 6  
ETE202 Elektrische Netzwerke II (Elektrik Devreleri II) 3 2   6  
ETE208 Messtechnik (Ölçüm Teknikleri) 2 1 2 6  
ETE292 Projektmanagement (Proje Yönetimi) 1 1   2  
TUR002 Türkisch II (Türkçe II) 2     2  
ENG202 Englisch IV (İngilizce IV) 3     2  
ÜSD000 Studium Generale (Üniversite Seçmeli Ders Havuzu)       6  
Summe 13 6 3 30  
21 SWS  

 

5. Semester (5. Dönem)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
ETE321 Elektromagnetische Felder (Elektromanyetik Alanlar) 3 1   6 ETE102
ETE303 Signale und Systeme (Sinyaller ve Sistemler) 3 1 1 6  
ETE311 Elektronik I: Halbleiterbauelemente (Yarı İletken Elemanlar) 2 2 1 6 ETE201
ETE331 Elektrische Maschinen (Elektrik Makineleri) 3 1 1 6  
SDV Wahlbereich V (Seçmeli Ders Alanı V)       6  
Summe 11 5 3 30  
19 SWS  

 

6. Semester (6. Dönem)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
ETE304 Grundlagen der Regelungstechnik (Kontrol Tekniğinin Temelleri) 3 1 1 6  
ETE372 Nachrichtentechnik (Telekomünikasyon) 3 3   6  
ETE312 Elektronik II: Schaltungstechnik (Devre Teknolojisi) 2 2 1 6  
SDIV Wahlbereich M (Seçmeli Ders Alanı M)       6  
SDV Wahlbereich VI (Seçmeli Ders Alanı VI)       6  
Summe 8 5 2 30  
15 SWS  

 

7. Semester (7. Dönem)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
ETE499 Fachpraktikum (Mesleki Alan Stajı)       6  
ISG001 Arbeitsgesundheit und -sicherheit I (İş Sağlığı ve Güvenliği I) 2     2  
AIT001 Atatürks Grundsätze und Revolutionsgeschichte I (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I) 2     2  
ENG301 Fortgeschrittenes Englisch I (İleri İngilizce I) 3     2  
SDP Wahlbereich - Projekt (Seçmeli Alan - Proje)       6  
SDVII Wahlbereich VII (Seçmeli Ders Alanı VII)       12  
Summe 6 0 0 30  
6 SWS  

 

8. Semester (8. Dönem)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
ETE492 Bachelorarbeit (Bitirme Tezi)       12  
ISG002 Arbeitsgesundheit und -sicherheit II (İş Sağlığı ve Güvenliği II) 2     2  
AIT002 Atatürks Grundsätze und Revolutionsgeschichte II (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II) 2     2  
ENG302 Fortgeschrittenes Englisch II (İleri İngilizce II) 3     2  
SDVIII Wahlbereich VIII (Seçmeli Ders Alanı VIII)       12  
Summe 6 0 0 30  
6 SWS  

 

Not: Yabancı dil hazırlık sınıfından güz yarıyılı sonunda başarılı olanlar öğrenciler, öğretim planının ikinci yarıyılında yer alan ön koşulsuz dersleri alabilirler.

 

Wahlbereiche (Seçmeli Alanlar)



Wahlbereich II (Seçmeli Ders Alanı II)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
ETE104 Mikroprozessortechnik (Mikroişlemciler) 3 1 1 6 ETE101
INF102 Objektorientierte Programmierung (Nesnel Programlama) 2   2 6 INF101

 

Wahlbereich V, VI (Seçmeli Ders Alanı V, VI)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
ETE434 Elektrische Energieversorgung (Elektrik Enerjisi Kaynakları) 3 1 1 6  
ETE441 FPGA (Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri) 3 1 1 6  
ETE442 Eingebettete Systeme (Gömülü Sistemler) 2 2 1 6  
ETE478 Elektroakustik (Elektroakustik) 2 1 2 6  
ETE393 Ausgewählte Themen der Elektrotechnik I(Elektroteknik: Seçilmiş Konular I) 2   2 6  
ETE394 Ausgewählte Themen der Elektrotechnik II (Elektroteknik: Seçilmiş Konular II) 2   2 6  
INF202 Software Engineering (Yazılım Mühendisliği) 1   3 6  
INF501 Künstliche Intelligenz (Yapay Zeka) 2   2 6  
INF503 Neurale Netze (Yapay Sinir Ağları) 2   2 6  
INF510 IT Sicherheit (Bilişim Sistemleri Güvenliği) 2   2 6  
INF513 Deep Learning (Derin Öğrenme) 2   2 6  
INF518 Grudlagen der Computer Vision (Bilgisayar Görmesinin Temelleri) 2   2 6  
INF523 Mensch-Maschine Kommunikation (İnsan-Makine İletişimi) 2   2 6  
INF535 Intelligente Systeme (Akıllı Sistemler) 2   2 6  
MEC002 Angewandte Steuerungstechnik (Uygulamalı Kontrol Mühendisliği) 1 1 3 6  
MEC308 Industrielle Robotik I (Endüstriyel Robotik I) 3 1 1 6  
MEC313 Industrielle Automatisierungstechnik (Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi) 3 1 1 6  

 

Wahlbereich M (Seçmeli Ders Alanı M)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
MAT302 Numerische Mathematik (Numerik Matematik)  3 1 1 6  
MAT392 Komplexe Analysis (Kompleks Analiz) 3 1 1 6  



Wahlbereich - Projekt (Seçmeli Alan - Proje)

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
ETE391 Elektrotechnisches Projekt (Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Projesi) 1   4 6  
MEC319 Mechatronisches Projekt (Mekatronik Projesi) 1   4 6 ING202
INF303 Software Engineering Projekt (Yazılım Mühendisliği Projesi) 1   4 6 INF102



Wahlbereich VII, VIII (Seçmeli Ders Alanı VII, VIII)
 

Code Modulname VL UE LP ECTS Ön Koşul
ETE411 Hochfrequenzelektronik (Yüksek Frekans Tekniği) 3 2   6  
ETE412 Optische Kommunikationstechnik (Optik Haberleşme Tekniği) 2 2 1 6  
ETE415 Elektroniklabor (Elektronik Laboratuvarı) 2   2 6  
ETE433 Elektrische Maschinen II (Elektrik Makineleri II) 3 1 1 6  
ETE434 Elektrische Energieversorgung (Elektrik Enerjisi Kaynakları) 3 1 1 6  
ETE439 Leistungselektronik (Güç Elektroniği) 2 2 1 6  
ETE441 FPGA-Programmierung ( FPGA Programlama 3 1 1 6  
ETE442 Eingebettete Systeme (Gömülü Sistemler) 2 2 1 6  
ETE447 Analoge integrierte Schaltungen (Analog Tümdevreler) 3 1 1 6  
ETE448 Einführung in die VLSI Design (VLSI Tasarımına Giriş) 3 1 1 6  
ETE451 Nichtlineare Regelsysteme (Doğrusal Olmayan Kontrol Sistemleri) 3 1 1 6  
ETE454 Zeitdiskrete Regelsysteme (Ayrık Zamanlı Kontrol Sistemleri) 3 1 1 6  
ETE456 Systemidentifikation und Intelligente Regelung (Sistem Tanımlama ve Akıllı Kontrol) 2 1 2 6 ETE304
ETE471 Kommunikationsnetze (İletişim Ağları) 3 1 1 6  
ETE473 Grundlagen der Statistischen Nachrichtentheorie (İstatistiksel Haberleşme Teorisinin Temelleri) 3 2   6  
ETE474 Digitale Bildverarbeitung (Dijital Görüntü İşleme) 2 1 2 6  
ETE475 Digitale Signalverarbeitung (Dijital Sinyal İşleme) 2 1 2 6  
ETE476 Informationstheorie (Bilgi Kuramı) 2 1 2 6  
ETE478 Elektroakustik (Elektroakustik) 2 1 2 6  
ETE481 Beleuchtungstechnik (Aydınlatma Teknolojisi) 3 1 1 6  
ETE482 Hochspannungstechnik (Yüksek Gerilim Tekniği) 3 1 1 6  
ETE484 Energieverteilungssysteme (Güç Dağılım Sistemleri) 3 1 1 6  
ETE493 Ausgewählte Themen der Elektrotechnik III (Elektroteknik: Seçilmiş Konular III) 2   2 6  
ETE494 Ausgewählte Themen der Elektrotechnik IV (Elektroteknik: Seçilmiş Konular IV) 2   2 6  
INF501 Künstliche Intelligenz (Yapay Zeka) 2   2 6  
INF503 Neurale Netze (Yapay Sinir Ağları) 2   2 6  
INF510 IT Sicherheit (Bilişim Sistemleri Güvenliği) 2   2 6  
INF513 Deep Learning (Derin Öğrenme) 2   2 6  
INF518 Grudlagen der Computer Vision (Bilgisayar Görmesinin Temelleri) 2   2 6  
INF523 Mensch-Maschine Kommunikation (İnsan-Makine İletişimi) 2   2 6  
INF535 Intelligente Systeme (Akıllı Sistemler) 2   2 6  
MEC308 Industrielle Robotik I (Endüstriyel Robotik I) 3 1 1 6  
MEC321 Bilgestützte Automatisierung I (Görüntü Tabanlı Otomasyon I) 3 1 1 6  
MEC324 Bilgestützte Automatisierung I I(Görüntü Tabanlı Otomasyon II) 3 1 1 6  
MEC421 Industrielle Robotik II (Endüstriyel Robotik II) 2 1 2 6 MEC308